17.8.2017 – Ako sme stavali sibírsku železnicu – beseda s účastníkom brigády na Sibíri v roku 1967

Dňa 17.8.2017 sa uskutočnila v sále knižnice Antona Bernoláka beseda nad fotodokumentáciou o Sibíri zhotovenou pred 50 rokmi.

V auguste 2017 to bude 50 rokov, čo sa ing.František Daniel  zúčastnil trojtýždňovej brigády na výstavbe Bajkalsko-amurskej magistrály na Sibíri. Pätnásti študenti z VŠD Žilina sa zúčastnili výstavby zriaďovacieho nádražia  na železničnej stanici  Tajšet západne od Bajkalského jazera. Tajšet  je mesto na Sibíri, v Irkutskej oblasti Ruskej federácie, ktoré má 35 tisíc obyvateľov. Je významným železničným uzlom, pretože sa tu pripája Bajkalsko-amurská magistrála na Transsibírsku magistrálu. Od 1. 8 do 22. 8 sa naši vtedajší študenti pridali k študentom Moskovského inštitútu inžinierov železničnej dopravy (107), ktorí s ďalšími študentmi z Maďarska (11), Poľska (8), Bulharska (1) a  NDR (19) tvorili Medzinárodný internacionálny budovateľský tábor. Odmenou za trojtýždňovú brigádu bola návšteva Bajkalského jazera, dvojdňový pobyt v Irkutsku, štvordňový pobyt v Moskve a štrnásťdňový pobyt na Kryme v rekreačnom zariadení Jevpatória.

Besedy sa zúčastnilo 22 poslucháčov, bolo premietnutých 151 obrázkov a dokumentov týkajúcich sa výstavby Bajkalsko-amurskej magistrály v období od 1.8. do 22.8. 1967. Okrem obrázkov, týkajúcich sa práce na zriaďovacom nádraží v meste Tajšet, čo je východzia železničná stanica na magistrále BAM, premietali sa obrázky zo stanového mestečka v tajge, kde bolo sídlo účastníkov medzinárodného budovateľského tábora. Obrázky z  pravej sibírskej dediny Šelechovo, z mesta Irkutsk, z Bajkalského jazera a  z vodnej elektrárne na Angare vyvolali množstvo otázok. Beseda trvala 1,5 hodiny.